Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Ріка Ріка

РiкаДовжина Рiки - 92 км. Долина її V-подiбна, шириною вiд 40 до 500 м.; у передгiрних районах - трапецевидна, завширшки до 4 - 5 км. Заплава у верхнiй i середiй течiї шириною вiд 40 до 100 м; бiля с. Липчої розширюється до 500 м i 6iльше, у ижнiй течiї розчленована старицями i протоками. Рiчище звивисте, розгалужене; на дiлянцi мiж селами Торунем i Березовим є пороги; багато островiв. Ширина Рiки переважно 20-50 м, найбiльша - 100 м. Похил рiчки 10 м/км.

На Рiцi знажодится Теребле-Рiцька ГЕС а також, в нижнiй течiї - мiсто Хуст, численнi бази вiдпочинку. На багатьох дiлянках здiйснено укрiплення берегiв. Якщо починати подорож вiд Нижнього Бистрого i продовжити його по Тисi до Виноградова, протяжнiсть маршруту становитиме близько 70 км.

Ріка - це, мабуть, єдиний з приток Тиси, по якому можна вільно ходити на катамаранах-четвірках в межень. Впадає вона в Тису у районного центру Хуст. Сплав по обох річках тривалістю від 4 до 6 днів можна організувати до румунського кордону.

Всі чудеса річки Ріка обумовлені неймовірним інженерною спорудою - тунелем для перекидання додаткового об'єму води із сусідньої річки Тереблі для ГЕС, розташованої на Ріці. Тунель проходить крізь хребет Бовцарскій Діл абсолютною висотою близько 900м і починається в долині Тереблі від дивовижного Тереблянського водосховища. ГЕС розташовується в лівому рукаві Ріки (після селища Деко перед селом Нижній Бистрий). У рукав ГЕС при сплаві заходити не варто. Як Теребля, так і Ріка проходяться на катамаранах у високу воду - весняний або літній (після дощів) паводок. При цьому сплав по Ріці можна починати вище ГЕС. При звичайному (літньому) рівні води (в межень) можна для сплаву по Ріці нижче ГЕС використовувати скидання води з водосховища тунелем через ГЕС. Час зливу - невідомо, оскільки прив'язане до рівня води в Тереблянськом водосховище, Зазвичай шлюзи відкривають після дощів. Період часу накопичення води - більш тривалий, ніж період паводку. Крім того, відкриття шлюзів відбувається за певною системою. Ми спробували її вивчити і ось що можемо сказати про роботу ГЕС:

1) Закриття шлюзів відбувається вночі. Не списуйте все на рахунок перевтоми або похмільного симптому, якщо ви раптом прокинетеся біля річки в два рази менше повноводною ніж та що закарбувалася у вашій пам'яті з вечора. І ніхто вночі не намагався скомунячити ваші катамарани - це річка від них пішла, а не навпаки. Зв'язки з різким обмілінням берегів у літній період вологість у таборі вночі стає нестерпним. Намет нагадує парну.

2) зі слів місцевих обивателів "трубу" закривають найчастіше у вихідні. Можна припустити, що літній режим роботи з скидання води (крім паводків) пов'язаний з використанням і економією електроенергії. Телефон працівників ГЕС роздобути не вдалося (будемо безмежно вдячні, якщо хто знайде). Схожа ситуація має місце на річці Стрий з її ГЕС в районі Турки.

На Ріці на середню воду зустрічаються веселі поріжки першої-другої категорії складності. Розташовані вони, в основному, на ділянці від ГЕС і до кінця селища Нижній Бистрий. Проглядаються з шосе. Багато підвісних мостів (досить високо). На жаль, долина Ріки густо заселена, і чим нижче, тим сильніше.