Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Zbrucz
Rzeka Zbrucz
  • Scala-Podilska - Dniestr (72 km);
  • Dniestr (72 km) - Khotin (10 km).

W przeciwieństwie do samego Dniestru jego doplywy sa prawie nieznane wśród milosnikow splywow, chociaż niektóre z nich są dość ciekawe, - wśród ostatnich przede wszystkim rzeka Zbrucz.

Zbrucz w ciagu kilka stuleci służył granicą pomiedzy Turcja i Polska, a od końca XVIII wieku – pomiedzy Austria i Rosja. Wzdloz brzegow rzeki Zbrucz wcaz można spotkac ruiny starych fortów, zabytki katolickiej, muzułmańskiej, prawosławnej i zydowskiej kultur.

Najpierw Zbrucz plynie w szerokiej bagnistej dolinie. Pozdniej, kiedy rzeka Zbrucz przecina grzbiet Toltry, zaczyna się wąska dolina wsrod stromych wapiennych skał wzdloz brzegow. Początek trasy splywu rzeka Zbrucz - od miasta Satanow.

Co warto zobaczyc podrozujac Zbruczem?

W okolicach Satanowa mozna odwiedzic jaskini, pozostałości murów i kamienne wieże zamku. Między Satanowym i Husiacinem do Zbrucza wplywa rzeka Hnyla. Kolejnym waznym punktem jest wies Husiacin. O jej starożytnym pochodzeniu świadczą rozkopy starego hradu, przy których odnalezione starożytna bron i przedmioty gospodarstwa domowego. W pobliżu znajduje się wiele kopcow. Z zabytkowej architektury zachowany zamek-forteca z XVII wieku. Bernardynski Klasztor XVI wieku. Kościół XV wieku.

Nastepnym miastem jest Skala Podolska. W tym miescu Zbrucz wpływa do jaru z wysokimi skalistymi zboczami (czasem so one zalesione a czasem nie). Podobny krajobraz toczysie az do ujscia Zbrucza.

Około 10 km. Od ujscia Zbrucza zaczyna się zbiornik Nowodnistrowskiej tamy: prad zmniejsz sie, a szerokość rzeki wzrasta do 200 - 300 m. Szerokosc Dniestru w tym miejscu przekracza 300 metrów, ale brzegi Dniestru tu sa vysoki i malownicze. Podróż kończy się pod murami twierdzy Chocim, skad można podac się do Czerniowcuw lub Kamjanca-Podolskiego – obojga miast posluza najlepszym wariantem zakoсczenia wedrowki. Najliepszy czas dla podrozy rzeka Zbrucz – druga polowa kwiecnia, w okresie, kiedy kwietna ogrody.