Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Swicza
Swicza Rzeka

Jak i inne rzeki Karpat, większosc swojej masy wody Swicza zrzuca podczas topienia sie sniegu - wiosną i podczas deszczow - latem. Poziom wody może nagle wzrastac do 2 m. i więcej. Rzeke Swicze za charakterem i złożonościu można podzielic na trzy segmenty.

Segment Góry - od źródła do 68-ego kilometru (poblizu wioski Szewczenkowo). Na tym odcinku Swicza płynie w wąskiej V-podobnej dolinie. Wlasnie tutaj znajduja się prawie wszystkie progi rzeki Swiczi.

Segment Sriedni - od 68-ego kilometru do ujscia rzeki Wytwicy (50 km od ujścia Swiczi). Za miejscowością Szewczenkowo rzeka wydostaje sie z gór, dolina sie rozszerza. Niski brzegi, sporo wysp i mieli.

Segment Dolny - od ujscia rzeki Wytwicy do Dniestru. W dolnej czesci Swicza jest spokojna rzeka co toczy się pomiedzy lakami i polami. Dolina jest bardzo szeroka, stoki często oddalaja sie od rzeki. Tutaj trapiaja sie sztuczne przeszkódy: mosty i mury.

Najlepszy czas na wendrowke gorna czescia rzeki Swicza - wiosna do połowy maja. Reszta rzeki – do pazdziernika. Potencjalne taki splyw również jest możliwy latem po trwaіym okresie deszczu. Złożoność Swiczy oceniona druga kategoria, ale trzeba pamietac ze gorny odcinek jest trudniejszy.