Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Strypa

Strypa Strypa - lewy dopływ Dniestru na Podolu. Na odcinku splywu co zaczynasie od miasta Buczacz, caly czas brzegi sa zaliesione i nie ma zadnej wsi az do kanionu Dniestru. Srednia szerokosc Stypy wynosi 20-30 metrów. Głębokość od 20 cm i więcej. Strypa jest szybka i niebiespieczna rzeka, wzdloz trasy splywu znajduje się duzo przeszkod, takich jak powalone drzewa, czasem sa progi.

W trakcie splywu Strypa częste sa powalone drzewa, galezi, trzeba byc bardzo ostrożnymi. Wiele obnosow – często taki miesca sa nieprzewidywialne - nie zostaje się czasu na reagowanie. Dla tego bardzo polecamy splyw Strypa prowadzic ze znajacem rzeke przewodnikiem. Blisko wioski Zhyznomyr obnos około 0,5 km. Czesto trpiaja się kladki, ktorze stanowia jeszcze jedne niebiespieczestwo dla podrozjacych rzeka Strypa.

Ponizej Buczacza rzeka Strypa zaglebia sie w bieskoneczne geste lasy. Trapia się sporo pięknych miejsc dla noclegu, ale przed tym aby rozbic oboz, warto sprawdzic obecnosc źródeł wody.

Co warto zobaczyć podrozujac rzeka Strypa?

Wzdloz Strypy znajduje sie sporo ciekawych obiektów do zwiedzenia. Zarwanica - swiete miejsce, cel poligrzymek, tu tez znajduja się źródła lecznice. W okresie letnim w Zarwanice spotykaja się tysiące chrześcijan obrzadku wschodniego do wspólnych spoviedzi i modlitwy.

W wiosce Bilawincy urodzila sie wybitna ukraińska piosenkarka Solomia Kruszelnicka. Tu znajduje się muzeum, poswiecony Solomii Kruszelnickiej. Blisko wioski Rukomysz znajduja się trawertynowe groty i wydlobana przez mnichow w skalie kaplica.

W pobliżu miejscowości Pidzamoczok na lewym beregu widac ruiny zamku. Miasto Buczacz, jest perła Podolia. Na wzgórzu widac ruiny wysokich ścian zamku, przepiekny barokowy klasztor, sztuczny wodospad w centrum miasta. W miejscowosci Sokolets znajduje się zabytkowy kościół. Na prawym brzegu blisko wioski Zyznomyr w lesie na wzgórzu znajduje się klasztor, a poblizu klasztoru - źródło. W poblizu wioski Rusylow - niewiarygodny Rusylowski kaskad wodospadow.