Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Stryj
River Stryj

Stryj - największy prawy dopływ Dniestru. Wytok Stryju znajduje się na stokach zalesionych gor Bieskydu Skolewskiego. Szerokość doliny Stryju w gornej czesci - 30-50 metrów, w srednij czesci - 50-80 metrów, w nizniej czesci - do 150 metrów. W gornej czesci szybkosc pradu rzeki Stryj czasem siega 4 metrów na sekundę, w dolnej - 1,5-2 metrów na sekundę. Wzdloz Stryja trafia się wiele malych progow i innych przeszkod.

W wysoka wode można rozpocząć splyw od miejscowości Górne Wysockie lub z Klymec. W gornej czesci Stryj jest bardzo stromy i niebiespieczny, plynie waska gorska dolina. Ponizej miasta Turka Stryj toczy się petlami pomiedzy wysokich zalesionych gor.

W środku lata w tej czesci Stryj może być zbyt plytki dla splywu. W czasie powodzi odwrotnie, w niektórych miejscach pojawiaja się progi. Blisko wioski Kropywnik, co znajduje się w 40 km od Turki, szerokość Stryju wynosi 40-60 metrów.

W miejscu gdziedo Stryja dolacza sie jego glowny dopływów Opor znajduje się wiaska Gorne Synewydsko. Dalej szerokosc koryta rzeky Stryj siega 100-150 metrów. Wzdluz rzeki trafiaja się liczne wyspy.

Za miastem Stryj rzeka nabywa rуwninnego charakteru, zmniejsz się szybkosc pradu, pojawija się dodatkowe koryta.

Najlepszy czas na splyw Stryjem w gornej czesci kwiecień lub maj, w srodkowej czesci i nizej - od kwietnia do października.

Co warto zobaczyc podrozujac wzdloz rzeki Stryj

Poniżej Podhorodcow, w pobliżu wsi Urycz jest skała, na której w okresie Rusi Kijowskiej znajdowala sie twierdza o znaczeniu strategicznym - Tustan. Teraz we wsi wieś jest piękne muzeum, gdzie można dowiedzieć się wiele o tym okresie życia Ukrainy-Rusi.

W pobliżu wioski Dolne Synewidsko można zejsc na skale ponad rzeka z fantastycznym widokiem na całą dolinę Synewydska.

W odległości pół godziny od rzeki Stryj znajduje się wies Rozgircze, w okolicach ktorej znajduje sie jaskiniowy klasztor.

Mapy Rzeki Stryj

Mapa Stryj Proszę zapoznac sie z mapami różnych odcinkow trasy splywu rzeka Stryj.