Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Rika
Rzeka Rika

Długość rzeki Rika - 92 km. Dolina ma V-podobny ksztalt i szerokosc ja siega od 40 do 500 m, a na obszarach przedgornych - do 4 - 5 km. Na Rice znajduje sie Tereble-Ricka hydroelektrownia, dla tego Rika jest czy nie jedynym doplywem Tysy w którym można swobodnie zorganizowac splyw katamaranem w środku lata. Wpada do Tisy w okolicach miasta Hust. Splyw wsdloz Riki i Tisy można roztiagnoc do 4 lub 6 dni i taki splyw konczy się Az przed granica rumuńska.

Wszystkie te cuda Riky spowodowane sa obecnosca niezwyklej Tereble-Rickej hydroelektrowni - do Riky prowadzi tunel z rownolegіej rzeki Terebla – sluzy on do przenoszenia dodatkowych ilości wody na hydroelektrownie. Tunel przebiega pod grzbtem Bowcarski Dol wysokościu około 900m i zaczyna się w dolinie wspaniałego Tereblanskego zbiornika wodnego. Sama hydroelektrownia znajduje się w lewym ramieniu Riky (tuz przed wsią Dolny Bystry). Zwyklie jak Tereblya tak i Rika sa dostкpne dla katamaranow w czasie wysokiej wody - wiosną lub latem (po deszczu), podczas powodzi. Splyw taki może się rozpocząć na rzece powyżej hydroelektrowni gdy poziom wody pozwala na to. W normalnych warunkach latem poziom wody na Rice jest wystarczajacym na rafting dopiero poniżej hydroelektrowni.

Warta uwazac ze hydroelektrownia nie dziala na stalo. Czas zrzutu wody zalezy przede wszystkim od poziomu wody w zbiorniku Tereblanskim, zwykle woda zrzuca się przez wzglednie trwaly okres czasu po trwaіych opadach. Warto pamietac przy tym ze okres gromadzenia się wody w zbiorniku jest dłuższy aniż okres samej powodzi. Pozatym, w normalnych warunkach zrzut wody ze zbiornika opiera się na pewien regularny system dostarczenia pradu:

1) Zamykanie bramy zwykle ma miejsce w nocy. Nie dziwci sie, jeśli nagle obudzicie się w pobliżu rzeki w dwa razy mniejszej aniż ta na ktorej mieliscie wczorajszy splyw. Warta uwazac na to ze ze względu na ostry spłycenie wody znacznie wzrasta wilgotnosc – czasem latem nocleg przy brzegu staje się nie do zniesienia.

2) Zgodnie zdania „tubylcow” rury sa zwyklie zamykane na weekendy – kiedy uzywa się mniej pradu. Zal ze nie udalo się nam odzyskac telefonu pracownikow hydroelektrowni. Bylby on niezbedny dla planowania podrozy Rika. Podobna sytuacja jest na rzece Stryj z ja hydroelektrownia poblizu miasta Turki.

Na Rice przy wysokiej wodzie sa wesole progi pierwszej i drugiej kategorii trudności. Są one zlokalizowane głównie na odcinku pomiedzy hydroelektrownia i do końca wioski Dolny Bystry. Progi widoczne sa z drogi która biegnie wzdloz Riki. Na Rice znajduje się duzo kladek ale sa oni rozmieszczone wysko i mogą stanowic niebiespieczenstwo dla splywu tylko w wysoka powodz. Niestety, dolina rzeki jest gęsto zaludniona – a w najwyzszym stopniu w okolicach miasta Chust.