Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Prut
Prut Rzeka

Prut jest prawdopodobnie druga znana wśród rafterow rzeka na Ukrainie po Czeremoszu. W warunkach wysokiej wody Prut staje się bardzo niebiespeczna i trudna rzeka. Szkoda, że poziom wody w rzece Prut jest bardzo zalezny od pogodnych warunkow i latem trudno przedwidziec dobra wode.

Najciekawszym dla splywu w wysoku wodu jest odcinek pomiedzy Worochta i Jaremcza długośćiu około 30 km. Na tym odcinku rzeki Prut sa różnorodne progi średniej złożoności, pomiedzy których można wymienic Trzystopniowy pobliїu Worochty, Wodospadny pobliїu wioski Mikuliczin i Ukosny pomiedzy Myluliczynym i Jaremcza.

Najtrudniejsze miejsce na rzece Prut to Jaremczanski jar dlugosciu prawie dwa kilometry. Rozpoczyna się on w Jaremcze pobliżu centrum turystycznego "Huculszczyzna" na prawym brzegu i kończy się 200-300 metrów za wodospadem Probij w pobliżu mostu ponad rzeka Prut. Jar ten sprawia, że uczestnicy splywu niemal bez przerwy musza dolac dość skomplikowane progi, w tym Prykarpatski, zacisk Dowbosza i, oczywiście, sam wodospad Probij.

Należy zauważyć, że w niska wode splyw jest obciazony licznymi kamieniami w korzycie Pruta a w wysoku wodu bardzo niebiespieczny. Sam wodospad Probij osiaga 5 kategorii i warto utrzymac się od jego podolania w jakim-kolwiek przypadku. To jest najtrudniejsza przeszkoda w calych Ukrainskich Karpatach.