Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Lomnica
Lomnica Rzeka

Lomnica jest jedna z najczystszych rzek Ukrainy. Wzdloz jej brzegow nie znajduje się zadnego przedsiębiorstwa przemysłowego. Długość Lomnicy stanowi 122 km. W gornej czesci brzegi sa strome a dolina waska, zaczynajac od wsi Jasen szyrokosc doliny stanowi 4-7 km. W dolnej czesci szyrokosc doliny zmniejsza się do 2 km. Koryto Lomnicy kamieniste, w sriedniej czesci ma sporo rekawow. W rowninnej czesci sięga 20 - 60 m., głębokośću 2 m. Uchyl rzeki Lomnicy - 9,4 m/km.

Co warta zobaczyc podrozujac wzdloz Lomnicy

W okolicach reviru Werbivka na lewym brzegu zaczyna się stiezka "Do jaskiń Haliczu", idzie przez wieś Temirowcy terenami Haliczanskiego Parku Narodowego. Trzysta metrów przed lasem stiezka skręcića w górę, wzdłuż rzeki, pod prad. W wodzie rzeki widoczne sa grzbiety ryb. Zwiedzamy Borsukowa skale, która ma wysokość około 15 metrów – tu naprawde osiedlila sie cala borsucza rodzina – ścieżka prowadzi do głębokiej nory.

Aby dotrzeć na szczyt skały Sokolec należy zejsc przy brzegu w rewirze Dibrowa. Sciezka prowadzi powz jeziorko w lesie do kopca - tutaj w latach 30-tych ubiegłego wieku archeolog Jaroslav Pasternak odkryl mogile okresu początku brązowego wieku. Poblizu znajduje się zriudlo. W glebi wapiennych Sokolskich skał znajduja się liczne jaskinie. Niektóre z nich sa pionowe i wymaga wykorzystania sprzętu. Uważa się, że w przeszlosci zamieszkiwali tu mnichi-schymniki.

W miejscowości Zalukwa przy brzegu rzeki Lomnica, widac niezwykle grobowce – to dawny cmentarz Karaimow.