Rafting in Ukraine

RAFTING in UKRAINE

Adventurous Rafting in Ukraine
Rzeka Czeremosz
Czeremosz Rzeka

Czarny Czeremosz – chyba najwecej znana rzeka splywowa na Ukrainie, gdzie poziom wody zawszy jest wystarczajaco wysoki. Górna czesc Czarnego Czeremoszu - od wsi Burkut do wsi Zelene - charakteryzuje się wysoka iloscia shywjer niskiego lub sredniego poziomu. Można wyodrebic tylko jeden mniej wiecej skomplikowany próg – Dolny Berdy.

Na odcinku od wsi Zelene do wsi Krasnyk, około 10 km, znajdują się wszystkie znaczace progi Czarnego Czeremoszu - Górna i Dolna Dzembronia, Bila Kobyla, Górny i Dolny Hook. Szybkosc pradu na tym odcinku czasem siega 10 kilometrów na godzinę, szerokość rzeki Czeremosz tu stanowi blisko 30 m. Na tym odcinku Czeremoszu można znalesc prawie wszystkie możliwe rodzaje przeszkód wodnych.

Ponizej wsi Krasnik Czeremosz spokojny ale od razu za Werchowyna zaczyna się od nowa odcinek progow, który trwa az do polaczenia z Bialym Czeremoszem. Progi Białego Cheremosha znajduja sie w gornej czesci rzeki i ogólnie rzecz biorąc, mają większą złożoność niż progi Czeremoszu Czarnego. Niestety, w przeciwieństwie do Czarnego Czeremoszu na Bialym znaczniej trudniej zlapac odpowiedni poziom wody.

W miejscowości Usteriky, Czarny i Biały Cheremoshe łącza się w rzeku Czeremosz. Ona jest o wiele łatwiejsz od swoich górnych dopływów, przeszkody spotykaja się az do misteczka Wyznica. Blisko Wyznicy jest interesujący próg - Amiho, który pojawil sie całkiem niedawno, w wyniku tworzenia się nowego kanału rzeki. Prog stanowi spad wody wysokosciu około dwóch metrów, który widac tylko przy besposrednim przyblizeniu.